hayat, aldığımız nefeslerin toplamı değil, nefesimizi kesen anların toplamıdır...

6 Ocak 2011 Perşembe

BAHRAIN & QATAR


2009 yılının Nisan ayında, iş amacıyla Bahreyn ve Katar' a gitmiştik.

Gerek gezip görülecek yerleri, gerekse tarihi ile ilgili anlatabileceğim pek birşey yok. Sadece verebileceğim birkaç ipucu ve sunabileceğim fotoğraflar var. :))

İpucu 1.
Nisan ayında oldukça sıcak olan bu yerlerde, sabah 10:00 ila 17:00 arasında sokağa arabasız asla ve asla çıkmamalısınız. Bunu özellikle Katar için söylüyorum.

İpucu 2.
Oteller dışında taksi bulabileceğiniz pek bir yer yok. Bunu da özellikle Katar için söylüyorum.

İpucu 3.
Boş vaktinizi değerlendirebileceğiniz en iyi mekan alışveriş merkezleri.

Bahreyn' de vaktimizin çoğunu yeni yapılan Amwaj Island üzerindeki Amwaj Marina' da geçidik. Bahrain Boat Show nedeniyle...

Boat Show açılış saati olan 16:30' dan önce genelde adres aynıydı: Seef Mall.


Oldukça lüks markaların bulunduğu Seef Mall
Bahreyn' in en büyük alışveriş merkezi. 3 gün boyunca geziyoruz ama yine de tüketemiyoruz...

Yapılan binaların mimarisi dudak uçuklatacak cinsten. Sağda görmüş olduğunuz binada bulunan rüzgar gülleri sayesinde, bina kendi elektriğini kendi üretebiliyor.


Bahreyn' den sonraki durağımız Katar. Uçakla alçalırken gözlerime inanamıyorum. Havada çöl kumlarının uçuştuğu, yer yer yıkık dökük, hatta bombalı saldırıya uğramış gibi görünen binaların bulunduğu unutulmuş, terk edilmiş bir ülke görünümünde Katar...


Havaalanından çıkıp şehir merkezine yaklaştıkça durumun oldukça değiştiğini görüp şaşırıyoruz.

Burda "Project Qatar" fuarını geziyoruz. Birkaç firma ziyareti yapıyoruz ve ticaret ateşemizle görüşüyoruz. Bir keresinde babamla tam öğlen sıcağı altında sokakalarda dolaşmak zorunda kaldık. Ticaret ateşesinin ofisini ararken...
Resmen sıcaktan bayılacaktık. Ateşemizin serin ofisinden ayrılırken "Rica etsek taksi çağırabilir misiniz?" dedik. Bir kahkaha patlattı ve "Burası Türkiye değil. Taksi bulmamız çok zor. Sizi otelinize ben bırakacağım." dedi.

18 Nisan' da İzmir' den çıkmıştık. 30 Nisan' da evimize, İzmir' e döndük. 12 gün boyunca 3 ülke gezdik. Önce Hong Kong sonra Bahreyn ve Katar... Ama nerde benim güzel İzmirim!!!

Hiç yorum yok: